  • EPM3256ATI144-10N
EPM3256ATI144-10N
advertisement
Manufacturer No:
EPM3256ATI144-10N
HK JDW NO:
2936-EPM3256ATI144-10N
Package:
TQFP
Datasheet:
EPM3256ATI144-10N
Description:
0.5mm PMIC 144 Pin 125MHz 3.3V TQFP
Purchasing and Inquiry
EPM3256ATI144-10N Overview
There are 256 macro cells. A macro cell is a cell in a mobile phone network that provides radio coverage through the use of a high-power cell site (tower, antenna or mast).There is a TQFP package containing it.It is programmed with 116 I/Os.The termination of a device is set to [0].QUADis the terminal position of this electrical part.Power is provided by a supply voltage of 3.3V volts.It is a part of family [0].With 144pins programmed, the chip is ready to use.Additionally, this device is capable of displaying [0].5000gates are used to construct digital circuits.In order to maintain high efficiency, the supply voltage should be maintained at [0].For storing data, it is recommended to use [0].The electronic part is mounted by Surface Mount.144pins are included in its design.There is a maximum supply voltage of 3.6Vwhen the device is operating.In order for it to operate, a supply voltage of 3Vis required.In this case, 125MHzis the frequency that can be achieved.It is recommended that the operating temperature exceeds -40°C.Temperatures should be lower than 85°C when operating.16logic blocks (LABs) make up this circuit.It is recommended that the maximal frequency be less than 0.Programmable logic types are divided into EE PLD.
EPM3256ATI144-10N Features
TQFP package
116 I/Os
144 pin count
144 pins
16 logic blocks (LABs)
EPM3256ATI144-10N Applications
There are a lot of Altera EPM3256ATI144-10N CPLDs applications.
  • ON-CHIP OSCILLATOR CIRCUIT
  • Software-driven hardware configuration
  • Multiple Clock Source Selection
  • STANDARD SERIAL INTERFACE UART
  • I/O expansion
  • Field programmable gate
  • POWER-SAVING MODES
  • Power Meter SMPS
  • Digital systems
  • LED Lighting systems
Step5Bar-code shipping tag
EPM3256ATI144-10N
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Published
    1998
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    144
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Length
    20mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Radiation Hardening
    No
  • Number of Pins
    144
  • Additional Feature
    YES
  • Package / Case
    TQFP
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    3V
  • Frequency
    125MHz
  • Width
    20mm
  • Weight
    1.319103g
  • Technology
    CMOS
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • HTS Code
  • JESD-609 Code
    e3
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Propagation Delay
    10 ns
  • Turn On Delay Time
    10 ns
  • Frequency (Max)
    126.6MHz