  • EPM570GT144I5
EPM570GT144I5
advertisement
Manufacturer No:
EPM570GT144I5
HK JDW NO:
2936-EPM570GT144I5
Package:
TQFP
Datasheet:
EPM570GT144I5
Description:
0.5mm PMIC 144 Pin 1.8797GHz 1.8V TQFP
Purchasing and Inquiry
EPM570GT144I5 Overview
Currently, there are 440 macro cells, which are low-power cell sites (towers, antennas, masts) that serve as radio coverage.The item is packaged with TQFP.As a result, it has 116 I/O ports programmed.144terminations have been programmed into the device.The terminal position of this electrical component is QUAD.The power source is powered by 1.8Vvolts.The part belongs to Programmable Logic Devices family.It is programmed with 144 pins.If you use this device, you will also find [0].If high efficiency is to be achieved, the supply voltage should be maintained at [0].In general, it is recommended to store data in [0].Surface Mountmounts this electronic component.The pins are [0].In this case, the maximum supply voltage is 1.89V.With a minimal supply voltage of [0], it operates.A total of 116Programmable I/Os are present.There is a maximum frequency of 1.8797GHz.There should be a temperature above -40°Cat the time of operation.Ideally, the operating temperature should be below 100°C.It consists of 57 logic blocks (LABs).In order to form a fundamental building block, there are 570logic elements/cells.It should be below 304MHzat the maximal frequency.The devices embed a memory of 1kB available for storing programs and datas.
EPM570GT144I5 Features
TQFP package
116 I/Os
144 pin count
144 pins
57 logic blocks (LABs)
EPM570GT144I5 Applications
There are a lot of Altera EPM570GT144I5 CPLDs applications.
  • Wireless Infrastructure Base Band Unit and Remote Radio Unit
  • PLC analog input modules
  • ANALOG-TO-DIGITAL CONVERTOR (ADC)
  • Code converters
  • ON-CHIP OSCILLATOR CIRCUIT
  • I/O PORTS (MCU MODULE)
  • Address decoders
  • High speed graphics processing
  • USB Bus
  • Bootloaders for FPGAs
Step5Bar-code shipping tag
EPM570GT144I5
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Package / Case
    TQFP
  • Number of Pins
    144
  • Published
    2009
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    144
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    100°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    YES
  • HTS Code
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    220
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    1.8797GHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    1.8V
  • Max Supply Voltage
    1.89V
  • Min Supply Voltage
    1.71V
  • Memory Size
    1kB
  • Operating Supply Current
    40mA
  • Number of I/O
    116
  • Nominal Supply Current
    40mA
  • Frequency (Max)
    304MHz
  • Number of Programmable I/O
    116
  • In-System Programmable
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    20mm
  • Width
    20mm