  • EPM570ZM100C6N
EPM570ZM100C6N
advertisement
Manufacturer No:
EPM570ZM100C6N
HK JDW NO:
2936-EPM570ZM100C6N
Package:
BGA
Datasheet:
EPM570ZM100C6N
Description:
0.5mm PMIC 100 Pin 152MHz 1.8V BGA
Purchasing and Inquiry
EPM570ZM100C6N Overview
There are 440 macro cells, which provide radio coverage via high-power cell towers, antennas or masts in a mobile phone network.There is a BGA package containing it.As a result, it has 76 I/O ports programmed.It is programmed to terminate devices at [0].This electrical part is wired with a terminal position of BOTTOM.Power is provided by a supply voltage of 1.8V volts.It is a part of family [0].It has 100pins programmed.This device can also display [0].If high efficiency is desired, the supply voltage should be kept at [0].FLASH is adopted for storing data.Surface Mountis the mounting point of this electronic part.There are 100 pins on the device.In this case, the maximum supply voltage is 1.89V.Normally, it operates with a voltage of 1.71VV as its minimum supply voltage.Programmable I/Os are counted up 76.There is 152MHz frequency that can be achieved.In order to operate properly, the operating temperature should be higher than 0°C.The operating temperature should be lower than 85°C.In its simplest form, it consists of 57 logic blocks (LABs).In order to form a fundamental building block, there are 570 logic elements or cells.It is recommended that the maximum frequency be less than 152MHz.Devices include a memory of 1kBavailable for the storage of programs and data.
EPM570ZM100C6N Features
BGA package
76 I/Os
100 pin count
100 pins
57 logic blocks (LABs)
EPM570ZM100C6N Applications
There are a lot of Altera EPM570ZM100C6N CPLDs applications.
  • State machine design
  • Timing control
  • White goods (Washing, Cold, Aircon ,...)
  • Digital systems
  • Power Meter SMPS
  • SUPERVISORY FUNCTION (LVD AND WATCHDOG)
  • Storage Cards and Storage Racks
  • Multiple DIP Switch Replacement
  • Reset swapping
  • Wireless Infrastructure Base Band Unit and Remote Radio Unit
Step5Bar-code shipping tag
EPM570ZM100C6N
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Package / Case
    BGA
  • Number of Pins
    100
  • Published
    2003
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    100
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Additional Feature
    IT CAN ALSO OPERATE AT 3.3V
  • HTS Code
  • Subcategory
    Programmable Logic Devices
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    152MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    1.8V
  • Temperature Grade
    OTHER
  • Max Supply Voltage
    1.89V
  • Min Supply Voltage
    1.71V
  • Operating Supply Current
    40mA
  • Number of I/O
    76
  • Nominal Supply Current
    40mA
  • Propagation Delay
    9.5 ns
  • Turn On Delay Time
    9.5 ns
  • Frequency (Max)
    152MHz