  • EPM570ZM144C7N
EPM570ZM144C7N
advertisement
Manufacturer No:
EPM570ZM144C7N
HK JDW NO:
2936-EPM570ZM144C7N
Package:
TFBGA
Datasheet:
EPM570ZM144C7N
Description:
0.5mm PMIC 144 Pin 152MHz 1.8V TFBGA
Purchasing and Inquiry
EPM570ZM144C7N Overview
There are 440 macro cells, which provide radio coverage via high-power cell towers, antennas or masts in a mobile phone network.It is embedded in the TFBGA package.There is a 144terminations set on devices.BOTTOMis the terminal position of this electrical part.The power source is powered by 1.8Vvolts.It is a part of the family [0].There are 144pins on the chip.It is also characterized by IT CAN ALSO OPERATE AT 3.3V.In order to maintain high efficiency, the supply voltage should be maintained at [0].For storing data, it is recommended to use [0].In this case, it is mounted by Surface Mount.The device is designed with pins [0].With a maximum supply voltage of [0], it operates.A minimum supply voltage of 1.71V is required for it to operate.There are a total of 116 Programmable I/Os.You can achieve 152MHzfrequencies.There should be a temperature above 0°Cat the time of operation.A temperature less than 85°Cshould be used for operation.There are 57logic blocks (LABs) that make up its basic building block.A fundamental building block of logic consists of 570logic elements/cells.There should be a lower maximum frequency than 152MHz.In the devices, there is a memory of 1kBthat can be used to store programs and data.
EPM570ZM144C7N Features
TFBGA package
144 pin count
144 pins
57 logic blocks (LABs)
EPM570ZM144C7N Applications
There are a lot of Altera EPM570ZM144C7N CPLDs applications.
  • Battery operated portable devices
  • Synchronous or asynchronous mode
  • Configurable Addressing of I/O Boards
  • Portable digital devices
  • Protection relays
  • Storage Cards and Storage Racks
  • DDC INTERFACE
  • Programmable polarity
  • PLC analog input modules
  • State machine control
Step5Bar-code shipping tag
EPM570ZM144C7N
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Package / Case
    TFBGA
  • Number of Pins
    144
  • Published
    2003
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    144
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Additional Feature
    IT CAN ALSO OPERATE AT 3.3V
  • HTS Code
  • Subcategory
    Programmable Logic Devices
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    152MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    1.8V
  • Temperature Grade
    OTHER
  • Max Supply Voltage
    1.89V
  • Min Supply Voltage
    1.71V
  • Operating Supply Current
    40mA
  • Nominal Supply Current
    40mA
  • Propagation Delay
    15.1 ns
  • Turn On Delay Time
    15.1 ns
  • Frequency (Max)
    152MHz