  • EPM7128AEFC100-5N
EPM7128AEFC100-5N
advertisement
Manufacturer No:
EPM7128AEFC100-5N
Manufacturer:
Altera
HK JDW NO:
2936-EPM7128AEFC100-5N
Package:
FBGA
Datasheet:
EPM7128AEFC100-5N
Description:
1mm PMIC 100 Pin 250MHz 3.3V FBGA
Purchasing and Inquiry
EPM7128AEFC100-5N Overview
There are 128 macro cells, which provide radio coverage via high-power cell towers, antennas or masts in a mobile phone network.FBGAis the package in which it resides.It is programmed with 84 I/Os.There is a 100terminations set on devices.There is a BOTTOMterminal position on the electrical part in question.It is powered by a voltage of 3.3V volts.There is a part included in Programmable Logic Devices.In this chip, the 100pins are programmed.When using this device, YEScan also be found.A digital circuit can be constructed using 2500gates.High efficiency requires the supply voltage to be maintained at [0].In this case, EEPROMwill be used to store the data.It is mounted by Surface Mount.The 100pins are designed into the board.This device operates at a voltage of 3.6V when the maximum supply voltage is applied.In order for it to operate, a supply voltage of 3Vis required.There are 84 programmable I/Os, which are method of data transmissions, via input/output (I/O), between a central processing unit (CPU) and a peripheral device, such as a network adapter or a Parallel ATA storage device. A frequency of 250MHzcan be achieved.In order to operate, the temperature should be higher than 0°C.It is recommended that the operating temperature be below 70°C.In its simplest form, it consists of 8 logic blocks (LABs).There should be a lower maximum frequency than 192.3MHz.A programmable logic type is categorized as EE PLD.
EPM7128AEFC100-5N Features
FBGA package
84 I/Os
100 pin count
100 pins
8 logic blocks (LABs)
EPM7128AEFC100-5N Applications
There are a lot of Altera EPM7128AEFC100-5N CPLDs applications.
  • Power Meter SMPS
  • State machine design
  • Cross-Matrix Switch
  • I/O expansion
  • Discrete logic functions
  • USB Bus
  • Voltage level translation
  • Synchronous or asynchronous mode
  • Software-Driven Hardware Configuration
  • Dedicated input registers
Step5Bar-code shipping tag
EPM7128AEFC100-5N
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    FBGA
  • Number of Pins
    100
  • Published
    1998
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    100
  • ECCN Code
    3A991
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Additional Feature
    YES
  • Subcategory
    Programmable Logic Devices
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Frequency
    250MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    3V
  • Number of I/O
    84
  • Memory Type
    EEPROM
  • Propagation Delay
    5 ns
  • Turn On Delay Time
    5 ns
  • Frequency (Max)
    192.3MHz
  • Programmable Logic Type
    EE PLD
  • Number of Gates
    2500
  • Number of Programmable I/O
    84
  • Number of Logic Blocks (LABs)
    8
  • Speed Grade
    5
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
    128
  • JTAG BST
  • In-System Programmable
  • Height Seated (Max)
    1.7mm
  • Length
    11mm
  • Width
    11mm