  • EPM7128AELC84-10N
EPM7128AELC84-10N
advertisement
Manufacturer No:
EPM7128AELC84-10N
HK JDW NO:
2936-EPM7128AELC84-10N
Package:
PLCC
Datasheet:
EPM7128AELC84-10N
Description:
1.27mm PMIC 84 Pin 125MHz 3.3V PLCC
Purchasing and Inquiry
EPM7128AELC84-10N Overview
There are 128 macro cells. A macro cell is a cell in a mobile phone network that provides radio coverage through the use of a high-power cell site (tower, antenna or mast).The item is packaged with PLCC.The device is programmed with 68 I/Os.It is programmed to terminate devices at [0].This electrical part has a terminal position of QUADand is connected to the ground.The power source is powered by 3.3Vvolts.It is a part of family [0].There are 84 pins on the chip.It is also possible to find YESwhen using this device.For digital circuits, there are 2500gates. These devices serve as building blocks.If high efficiency is to be achieved, the supply voltage should be maintained at [0].It is recommended to store data in [0].Surface Mountis the mounting point of this electronic part.There are 84 pins embedded in the device.With a maximum supply voltage of [0], it operates.The minimal supply voltage is 2.3V.There are 68 programmable I/Os, which are method of data transmissions, via input/output (I/O), between a central processing unit (CPU) and a peripheral device, such as a network adapter or a Parallel ATA storage device. This can be achieved at a frequency of 125MHz.In order to operate properly, the operating temperature should be higher than 0°C.A temperature below 70°Cshould be used as the operating temperature.It consists of 8 logic blocks (LABs).A maximum frequency of less than 192.3MHzis recommended.There is a type of programmable logic called EE PLD.
EPM7128AELC84-10N Features
PLCC package
68 I/Os
84 pin count
84 pins
8 logic blocks (LABs)
EPM7128AELC84-10N Applications
There are a lot of Altera EPM7128AELC84-10N CPLDs applications.
  • Digital systems
  • SUPERVISORY FUNCTION (LVD AND WATCHDOG)
  • DMA control
  • Boolean function generators
  • Synchronous or asynchronous mode
  • Software Configuration of Add-In Boards
  • Portable digital devices
  • Power automation
  • Interface bridging
  • Storage Cards and Storage Racks
Step5Bar-code shipping tag
EPM7128AELC84-10N
  • Package / Case
    PLCC
    1998
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    84
  • ECCN Code
    3A991
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Additional Feature
    YES
  • Subcategory
    Programmable Logic Devices
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    J BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Frequency
    125MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    2.3V
  • Number of I/O
    68
  • Propagation Delay
    10 ns
  • Turn On Delay Time
    10 ns
  • Frequency (Max)
    192.3MHz
  • Programmable Logic Type
    EE PLD
  • Number of Gates
    2500
  • Number of Programmable I/O
    68
  • Number of Logic Blocks (LABs)
    8
  • Speed Grade
    10
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
    128
  • JTAG BST
  • In-System Programmable
  • Length
    29.3116mm
  • Width
    29.3116mm