  • EPM7160ELC84-10
EPM7160ELC84-10
advertisement
Manufacturer No:
EPM7160ELC84-10
HK JDW NO:
2936-EPM7160ELC84-10
Package:
PLCC
Datasheet:
EPM7160ELC84-10
Description:
1.27mm PMIC 84 Pin 125MHz 5V PLCC
Purchasing and Inquiry
EPM7160ELC84-10 Overview
There are 160 macro cells. A macro cell is a cell in a mobile phone network that provides radio coverage through the use of a high-power cell site (tower, antenna or mast).In the PLCCpackage, you will find it.It is programmed with 64 I/Os.84terminations are programmed into the device.The terminal position of this electrical part is QUAD, which serves as an important access point for passengers or freight.A voltage of 5Vprovides power to the device.It is a part of family [0].It is programmed with 84 pins.When using this device, CONFIGURABLE I/O OPERATION WITH 3.3V OR 5Vis also available.3200gates are used to construct digital circuits.High efficiency requires the supply voltage to be maintained at [0].For storing data, it is recommended to use [0].This electronic part is mounted in the way of Surface Mount.The 84pins are designed into the board.There is a maximum supply voltage of 5.25Vwhen the device is operating.With a minimal supply voltage of [0], it operates.There are 64 Programmable I/Os.There can be 125MHz frequency achieved.In order to operate, the temperature should be higher than 0°C.A temperature less than 70°Cshould be used for operation.10logic blocks (LABs) make up this circuit.If the maximal frequency is less than [0], it should be lower than that.This kind of FPGA is composed of EE PLD.
EPM7160ELC84-10 Features
PLCC package
64 I/Os
84 pin count
84 pins
10 logic blocks (LABs)
EPM7160ELC84-10 Applications
There are a lot of Altera EPM7160ELC84-10 CPLDs applications.
  • Software-driven hardware configuration
  • State machine design
  • Voltage level translation
  • High speed graphics processing
  • POWER-SAVING MODES
  • Wireless Infrastructure Base Band Unit and Remote Radio Unit
  • SFP, QSFP, QSFP-DD, OSFP, Mini-SAS HD Port Management
  • Power up sequencing
  • Auxiliary Power Supply Isolated and Non-isolated
Step5Bar-code shipping tag
EPM7160ELC84-10
  • Package / Case
    PLCC
  • Number of Pins
    84
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2
  • Number of Terminations
    84
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Additional Feature
    CONFIGURABLE I/O OPERATION WITH 3.3V OR 5V
  • HTS Code
  • Terminal Form
    J BEND
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Frequency
    125MHz
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Max Supply Voltage
    5.25V
  • Min Supply Voltage
    4.75V
  • Number of I/O
    64
  • Propagation Delay
    10 ns
  • Turn On Delay Time
    10 ns
  • Frequency (Max)
    100MHz
  • Number of Gates
    3200
  • Number of Programmable I/O
    64
  • Number of Logic Blocks (LABs)
    10
  • In-System Programmable
  • Height Seated (Max)
    5.08mm
  • Length
    29.3116mm
  • Width
    29.3116mm