  • EPM7192SQC160-7N
EPM7192SQC160-7N
advertisement
Manufacturer No:
EPM7192SQC160-7N
HK JDW NO:
2936-EPM7192SQC160-7N
Datasheet:
EPM7192SQC160-7N
Description:
0.65mm PMIC 160 Pin 125MHz 5V PQFP
Purchasing and Inquiry
EPM7192SQC160-7N Overview
There are 192 macro cells in the network, which are high-power cell sites that provide radio coverage (tower, antenna, or mast) for a mobile phone network.It is part of the PQFP package.This device has 124 I/O ports programmed into it.There is a 160terminations set on devices.The terminal position of this electrical part is QUAD, which serves as an important access point for passengers or freight.There is 5V voltage supply for this device.The part belongs to Programmable Logic Devices family.It is programmed with 160 pins.This device can also display [0].For digital circuits, there are 3750gates. These devices serve as building blocks.If high efficiency is to be achieved, the supply voltage should be maintained at [0].It is recommended to store data in [0].In this case, it is mounted by Surface Mount.There are 160pins on it.There is a maximum supply voltage of 5.25Vwhen the device is operating.It operates with the minimal supply voltage of 4.75V.In total, there are 124programmable I/Os.It is possible to achieve a frequency of 125MHz.It is recommended that the operating temperature be greater than 0°C.It is recommended that the operating temperature be lower than 70°C.It is composed of 12 logic blocks (LABs).A maximum frequency of less than 125MHzis recommended.There are several types of programmable logic that can be categorized as EE PLD.
EPM7192SQC160-7N Features
PQFP package
124 I/Os
160 pin count
160 pins
12 logic blocks (LABs)
EPM7192SQC160-7N Applications
There are a lot of Altera EPM7192SQC160-7N CPLDs applications.
  • Storage Cards and Storage Racks
  • Protection relays
  • POWER-SAVING MODES
  • Custom shift registers
  • High speed graphics processing
  • Power automation
  • Software-driven hardware configuration
  • Auxiliary Power Supply Isolated and Non-isolated
  • TIMERS/COUNTERS
  • ANALOG-TO-DIGITAL CONVERTOR (ADC)
Step5Bar-code shipping tag
EPM7192SQC160-7N
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    160
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Additional Feature
    CONFIGURABLE I/O OPERATION WITH 3.3V OR 5V
  • HTS Code
  • Subcategory
    Programmable Logic Devices
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    125MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Max Supply Voltage
    5.25V
  • Min Supply Voltage
    4.75V
  • Propagation Delay
    7.5 ns
  • Turn On Delay Time
    7.5 ns
  • Frequency (Max)
    125MHz
  • Speed Grade
    7
  • JTAG BST
    YES
  • In-System Programmable
  • Length
    28mm
  • Width
    28mm