  • EPM7256BQC208-10
EPM7256BQC208-10
advertisement
Manufacturer No:
EPM7256BQC208-10
Manufacturer:
Altera
HK JDW NO:
2936-EPM7256BQC208-10
Package:
PQFP
Datasheet:
EPM7256BQC208-10
Description:
1.8/3.32.5V 0.5mm PMIC 208 Pin 125MHz 2.5V PQFP
Purchasing and Inquiry
EPM7256BQC208-10 Overview
In the mobile phone network, there are 256macro cells, which are cells with high-power antennas and towers.It is contained in package [0].The termination of a device is set to [0].This electrical component has a terminal position of 0.A voltage of 2.5V is used as the power supply for this device.It is a part of family [0].In this chip, the 208pins are programmed.Additionally, this device is capable of displaying [0].As a building block for digital circuits, there are 5000gates.It is adopted to store data in [0].In this case, Surface Mountis used to mount the electronic component.There are 208 pins on the device.A maximum voltage of 3.6Vis required for operation.The device is designed to operate with a minimal supply voltage of 3VV.Currently, it is powered by 1.8/3.32.5Vsources.There are 164 programmable I/Os, which are method of data transmissions, via input/output (I/O), between a central processing unit (CPU) and a peripheral device, such as a network adapter or a Parallel ATA storage device. There is 125MHz frequency that can be achieved.It is recommended that the operating temperature be greater than 0°C.It is recommended that the operating temperature be lower than 70°C.The system consists of 16 logic blocks (LABs).Maximum frequency should be less than 188.7MHz.There is a type of programmable logic called EE PLD.
EPM7256BQC208-10 Features
PQFP package
208 pin count
208 pins
1.8/3.32.5V power supplies
16 logic blocks (LABs)
EPM7256BQC208-10 Applications
There are a lot of Altera EPM7256BQC208-10 CPLDs applications.
  • Reset swapping
  • PLC analog input modules
  • Bootloaders for FPGAs
  • Boolean function generators
  • USB Bus
  • Pattern recognition
  • Field programmable gate
  • I/O expansion
  • POWER-SAVING MODES
  • High speed graphics processing
Step5Bar-code shipping tag
EPM7256BQC208-10
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    PQFP
  • Number of Pins
    208
  • Published
    1998
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    208
  • ECCN Code
    3A991
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Additional Feature
    YES
  • HTS Code
  • Subcategory
    Programmable Logic Devices
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    220
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    125MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    1.8/3.32.5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    3V
  • Memory Type
    EEPROM
  • Propagation Delay
    10 ns
  • Turn On Delay Time
    10 ns
  • Frequency (Max)
    188.7MHz
  • Organization
    0 DEDICATED INPUTS
  • Programmable Logic Type
    EE PLD
  • Number of Gates
    5000
  • Number of Programmable I/O
    164
  • Number of Logic Blocks (LABs)
    16
  • Speed Grade
    10
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
    256
  • JTAG BST
    YES
  • In-System Programmable
  • Height Seated (Max)
    4.1mm
  • Length
    28mm
  • Width
    28mm