  • EPM7256BTC100-5
EPM7256BTC100-5
advertisement
Manufacturer No:
EPM7256BTC100-5
Manufacturer:
Altera
HK JDW NO:
2936-EPM7256BTC100-5
Package:
TQFP
Datasheet:
EPM7256BTC100-5
Description:
1.8/3.32.5V 0.5mm PMIC 100 Pin 250MHz 2.5V TQFP
Purchasing and Inquiry
EPM7256BTC100-5 Overview
Currently, there are 256 macro cells, which are low-power cell sites (towers, antennas, masts) that serve as radio coverage.TQFPis the package in which it resides.This device has 84 I/O ports programmed into it.It is programmed that device terminations will be 100 .Its terminal position is QUAD.Power is supplied by a voltage of 2.5V volts.This part is included in Programmable Logic Devices.There are 100 pins on the chip.This device is also capable of displaying [0].A digital circuit is built using 5000gates.In this case, EEPROMwill be used to store the data.Surface Mountis the mounting point of this electronic part.100pins are included in its design.This device operates at a voltage of 3.6Vas its maximum supply voltage.It is powered by 3Vas its minimum supply voltage.A power supply of 1.8/3.32.5Vvolts is required to operate this device.There are a total of 84 Programmable I/Os.This frequency can be achieved at 250MHz.There should be a temperature above 0°Cat the time of operation.A temperature less than 70°Cshould be used for operation.The logic block consists of 16 l logic blocks (LABs).A maximum frequency of less than 188.7MHzis recommended.This kind of FPGA is composed of EE PLD.
EPM7256BTC100-5 Features
TQFP package
84 I/Os
100 pin count
100 pins
1.8/3.32.5V power supplies
16 logic blocks (LABs)
EPM7256BTC100-5 Applications
There are a lot of Altera EPM7256BTC100-5 CPLDs applications.
  • Multiple Clock Source Selection
  • Parity generators
  • PLC analog input modules
  • STANDARD SERIAL INTERFACE UART
  • Address decoders
  • TIMERS/COUNTERS
  • USB Bus
  • ROM patching
  • Wide Vin Industrial low power SMPS
  • Discrete logic functions
Step5Bar-code shipping tag
EPM7256BTC100-5
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Height Seated (Max)
    1.27mm
  • Length
    14mm
  • Width
    14mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    TQFP
  • Number of Pins
    100
  • Published
    1998
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    100
  • ECCN Code
    3A991
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Additional Feature
    YES
  • HTS Code
  • Subcategory
    Programmable Logic Devices
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    235
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    250MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    1.8/3.32.5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    3V
  • Number of I/O
    84
  • Memory Type
    EEPROM
  • Propagation Delay
    5 ns
  • Frequency (Max)
    188.7MHz