  • EPSA120150UE-P5P-EJ
EPSA120150UE-P5P-EJ
advertisement
Manufacturer No:
EPSA120150UE-P5P-EJ
Manufacturer:
CUI
HK JDW NO:
193-EPSA120150UE-P5P-EJ
Package:
Description:
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 18W
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
EPSA120150UE-P5P-EJ
  • Operating Temperature
    0°C~40°C
  • Published
    2012
  • Series
    EPSA EURO BLADE (18W)
  • Size / Dimension
    2.95Lx1.38W x 2.17 H 75.0mmx35.0mmx55.0mm
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Connector Type
    Plug
  • Max Operating Temperature
    40°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power (Watts)
    18W
  • Max Power Dissipation
    18W
  • Approval Agency
    CE, TUVgs
  • Efficiency
    Level V
  • Max Output Current
    1.5A
  • Polarity
    Positive
  • Polarization
    Positive Center
  • Current - Output (Max)
    1.5A
  • Voltage - Input
    90V~264VAC
  • Input Type
    Fixed Blade
  • Voltage - Output
    12V
  • Form
    Wall Mount (Class II)
  • Region Utilized
    Europe
  • Cord Length
    59 1.50m
  • Input Connector
    CEE 7/16
  • Output Connector
    Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
  • Height
    55.118mm
  • Length
    74.93mm
  • Width
    35.052mm