  • ER1537-18KS
ER1537-18KS
advertisement
Manufacturer No:
ER1537-18KS
Manufacturer:
API Delevan Inc.
HK JDW NO:
79-ER1537-18KS
Package:
Axial
Datasheet:
Description:
Quantity:
In Stock : 11440
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ER1537-18KS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Material - Core
    Phenolic
  • Shape/Size Description
    TUBULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Military, MIL-PRF-39010/06, ER1537
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.156Diax0.375L 3.96mmx9.53mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn63Pb37)
  • HTS Code
  • Current Rating (Amps)
    525mA
  • Packing Method
    TR, 14 INCH
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Lead Length
    36.53mm
  • Lead Diameter
    0.635 mm
  • Inductance
    1.8μH
  • DC Resistance (DCR)
    650mOhm Max
  • Frequency - Self Resonant
    150MHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Q @ Freq
    33 @ 7.9MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    33
  • Inductance Frequency - Test
    7.9MHz
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Rated Current-Max
    0.525A