  • ER1641-912JM
ER1641-912JM
advertisement
Manufacturer No:
ER1641-912JM
HK JDW NO:
79-ER1641-912JM
Step5Bar-code shipping tag
ER1641-912JM
  • Current Rating
    220mA
  • Reference Standard
    MIL-PRF-39010/02
  • Lead Length
    36.53mm
  • Inductance
    9.1μH
  • Test Frequency
    7.9MHz
  • DC Resistance (DCR)
    1.62Ohm Max
  • Max DC Current
    220mA
  • Frequency - Self Resonant
    46MHz
  • Q @ Freq
    50 @ 7.9MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    50
  • Q Factor
    50
  • Diameter
    4.11mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Material - Core
    Iron
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.162Diax0.410L 4.11mmx10.41mm
  • Tolerance
    ±5%