  • ERJ-6RQF6R2V
ERJ-6RQF6R2V
advertisement
Manufacturer No:
ERJ-6RQF6R2V
Manufacturer:
Panasonic
HK JDW NO:
590-ERJ-6RQF6R2V
Package:
Datasheet:
ERJ-6RQF6R2V
Description:
FIXED RESISTOR Thick Film, 6.2Ohm, 1%,
Step5Bar-code shipping tag
ERJ-6RQF6R2V
    Select All
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Packaging
    Cut Tape
  • Tolerance
    1%
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    200 ppm/°C
  • Resistance
    6.2Ohm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    HIGH PRECISION, IEC60115-8
  • Power Rating
    125mW
  • Packing Method
    TR, PUNCHED, 7 INCH
  • Depth
    1.25mm
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
    0805
  • Working Voltage
    0.8803V
  • Rated Temperature
    70°C
  • Height
    600μm
  • Length
    2mm
  • Width
    1.2mm