  • ERT-J0EV104J
ERT-J0EV104J
advertisement
Manufacturer No:
ERT-J0EV104J
HK JDW NO:
590-ERT-J0EV104J
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
ERT-J0EV104J
Purchasing and Inquiry
ERT-J0EV104J Overview
The package of NTC thermistors is Tape & Reel (TR). The package 0402 (1005 Metric) includes it for convenience. When using NTC thermistors, resistance tolerance is ±5%. When using NTC thermistors, the temperature should be set to -40°C~125°C to ensure reliable operation. These NTC thermocouples have 2 terminals. The NTC thermistors must have the 2 pins connected for them to work properly. This electronic component can absorb power dissipation of 0.066W. Temperature sensors are capable of dissipating a maximum of 66mW of power.
ERT-J0EV104J Features
2 Pins
Package/Case: Tape & Reel (TR)
ERT-J Series
Operating Temperature: -40°C~125°C
100kOhm Resistance
Rated Power Dissipation: 0.066W
Mounting Type: Surface Mount
5% Tolerance
ERT-J0EV104J Applications
There are a lot of Panasonic Electronic Components ERT-J0EV104J NTC Thermistors applications.
  • Liquid Level Sensing
  • Protection of power transistors in various electronic circuits and more
  • Medical Equipment and Patient Monitoring
  • Temperature control of Switch Mode Power Supplies
  • LCD compensation
  • Medical Equipment and Apparatus
  • Temperature detection of battery cells
  • Automotive electronics
  • Heating systems
  • Temperature compensation of display contrast
Step5Bar-code shipping tag
ERT-J0EV104J
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • Series
    ERT-J
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    100kOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Non-linear Resistors
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Max Power Dissipation
    66mW
  • Depth
    500μm
  • Resistor Type
    NTC THERMISTOR
  • Case Code (Metric)
    1005
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.066W
  • Case Code (Imperial)
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Accuracy
    1 %
  • Resistance Tolerance
    ±5%
  • Thermistor Application
    TEMPERATURE COMPENSATION
  • Resistance in Ω @ 25°C
    100k
  • B Value Tolerance
    ±2%
  • B25/85
    4750K
  • Thermal Sensitivity Index
    4750 K
  • B25/50
  • Length
    1mm