  • ERT-J1VV154J
ERT-J1VV154J
advertisement
Manufacturer No:
ERT-J1VV154J
HK JDW NO:
590-ERT-J1VV154J
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
ERT-J1VV154J
Purchasing and Inquiry
ERT-J1VV154J Overview
The package for NTC thermistors is a Tape & Reel (TR). We have included it in the 0603 (1608 Metric) package for your convenience. As a result, NTC thermistors need to have a resistance tolerance of ±5%. Temperature setting NTC thermistors to -40°C~125°C is recommended to ensure reliable performance. All of the NTC thermistors have 2 terminations. A NTC thermistor must have the 2 pins connected in order to function properly. An electronic component can absorb 0.1W power dissipation. In general, NTC thermistors dissipate 100mW of energy.
ERT-J1VV154J Features
2 Pins
Package/Case: Tape & Reel (TR)
ERT-J Series
Operating Temperature: -40°C~125°C
150kOhm Resistance
Rated Power Dissipation: 0.1W
Mounting Type: Surface Mount
5% Tolerance
ERT-J1VV154J Applications
There are a lot of Panasonic Electronic Components ERT-J1VV154J NTC Thermistors applications.
  • Medical Equipment and Patient Monitoring
  • Water heaters
  • Electronic Thermometers
  • Compensation of pressure sensors
  • Temperature compensation for ink-viscosity (Inkjet Printer)
  • Heating, ventilation & air conditioning
  • Personal Computer and Peripheral Device
  • Mobile phones
  • Temperature compensation of display contrast
  • Air-conditioning systems
Step5Bar-code shipping tag
ERT-J1VV154J
    Select All
  • Accuracy
    2 %
  • Resistance Tolerance
    ±5%
  • Thermistor Application
    TEMPERATURE COMPENSATION
  • Resistance in Ω @ 25°C
    150k
  • B Value Tolerance
    ±2%
  • B25/85
    4750K
  • Thermal Sensitivity Index
    4750 K
  • B25/50
  • Length
    1.6mm
  • Width
    800μm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • Series
    ERT-J
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    150kOhm
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
  • Max Power Dissipation
    100mW
  • Depth
    800μm
  • Resistor Type
    NTC THERMISTOR
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.1W