  • ERWE401LGN562MED0M
ERWE401LGN562MED0M
advertisement
Manufacturer No:
ERWE401LGN562MED0M
Manufacturer:
United Chemi-Con
HK JDW NO:
856-ERWE401LGN562MED0M
Package:
Radial, Can - Screw Terminals
Description:
RWE 5600μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 14.5A 3.000Dia 76.20mm -25°C~85°C Polar 31.75mm Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
ERWE401LGN562MED0M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lead Pitch
    31.75mm
  • Lead Spacing
    1.250 31.75mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    14.5A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    14.5A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    20.3A @ 3kHz
  • Height Seated (Max)
    5.125 130.18mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2016
  • Series
    RWE
  • Size / Dimension
    3.000Dia 76.20mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    5600μF
  • Voltage - Rated DC
    400V