  • ES125D10-Z
ES125D10-Z
advertisement
Manufacturer No:
ES125D10-Z
Manufacturer:
Nidec Copal Electronics
HK JDW NO:
184-ES125D10-Z
Package:
Datasheet:
ES125D10-Z
Description:
SWITCH SLIDE SPDT 25A 125V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ES125D10-Z
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Current Rating (Amps)
    25A AC
  • Current Rating
    25A
  • Termination Style
    Screw Terminal
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Actuator Type
    Standard
  • Circuit
    SPDT
  • Switch Function
    On-On
  • Contact Style
    Non-Shorting
  • Electrical Life
    20,000 Cycles
  • Throw Configuration
    SPDT
  • Contact Timing
    Non-Shorting (BBM)
  • Switch Travel
    8.00mm
  • Actuator Length
    9.00mm