  • ESC-120-27
ESC-120-27
advertisement
Manufacturer No:
ESC-120-27
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
HK JDW NO:
495-ESC-120-27
Package:
120
Datasheet:
ESC-120-27
Description:
AC/DC CONVERTER 27V 108W
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ESC-120-27
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Benchtop
  • Package / Case
    120
  • Weight
    1.38kg
  • Operating Temperature
    -10°C~60°C With Derating
  • Series
    ESC-120 (120W)
  • Size / Dimension
    5.91Lx5.51W x 2.95 H 150.0mmx140.0mmx75.0mm
  • Feature
    Adjustable Output, Universal Input
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Enclosed
  • Applications
    ITE (Commercial), Laboratory
  • Power (Watts)
    108W
  • Max Power Dissipation
    108W
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    cCSAus, CE
  • Efficiency
    83%
  • Voltage - Isolation
    3kV
  • Output Voltage
    27V
  • Voltage - Input
    88V~132VAC 176V~264VAC 249V~370VDC
  • Current - Output 1
    4A
  • Minimum Load Required
    No
  • Height
    83.82mm