  • ESD5V3U2U03LRHE6327XTMA1
ESD5V3U2U03LRHE6327XTMA1
advertisement
Manufacturer No:
ESD5V3U2U03LRHE6327XTMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-ESD5V3U2U03LRHE6327XTMA1
Package:
SC-101, SOT-883
Description:
ESD Suppressor TVS 20KV 3-Pin TSLP T/R
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ESD5V3U2U03LRHE6327XTMA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-101, SOT-883
  • Number of Pins
    3
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    Gold (Au)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    600FF
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Depth
    600μm
  • Base Part Number
    ESD5V3
  • Number of Elements
    2
  • Working Voltage
    5.3V
  • Leakage Current
    50nA
  • Element Configuration
    Common Anode
  • Case Connection
    CATHODE
  • Power Line Protection
    No
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    3A 8/20μs
  • Max Reverse Leakage Current
    3A
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    15V
  • Clamping Voltage
    12V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    5.3V Max
  • Peak Pulse Current
    3A
  • Reverse Standoff Voltage
    5.3V
  • Direction
    Unidirectional
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Test Current
    1mA
  • Breakdown Voltage
    6V
  • Capacitance @ Frequency
    0.4pF @ 1MHz
  • ESD Protection
    Yes
  • Number of Unidirectional Channels
    2
  • Height
    400μm
  • Length
    1mm