  • ESH336M050AE3AA
ESH336M050AE3AA
advertisement
Manufacturer No:
ESH336M050AE3AA
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-ESH336M050AE3AA
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
ESH 33μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 105mA 0.236Dia 6.00mm -40°C~105°C Polar 2.5mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 18254
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
ESH336M050AE3AA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    23 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    ESH
  • Published
    2014
  • Size / Dimension
    0.236Dia 6.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    33μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Lead Pitch
    2.5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.019mA
  • Ripple Current
    105mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.12
  • Ripple Current @ Low Frequency
    105mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    210mA @ 10kHz
  • Dissipation Factor
    12 %
  • Diameter
    6mm
  • Height
    11mm
  • Height Seated (Max)
    0.492 12.50mm