  • ESH476M450AM7AA
ESH476M450AM7AA
advertisement
Manufacturer No:
ESH476M450AM7AA
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-ESH476M450AM7AA
Package:
Radial, Can
Datasheet:
ESH476M450AM7AA
Description:
ESH 47μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.630Dia 16.00mm -25°C~105°C Polar Radial, Can
Quantity:
In Stock : 4912
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
ESH476M450AM7AA
  • Factory Lead Time
    23 Weeks
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Series
    ESH
  • Size / Dimension
    0.630Dia 16.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    47μF
  • Voltage - Rated DC
    450V
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Polarization
    Polar
  • Ripple Current @ Low Frequency
    260mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    416mA @ 100kHz
  • Diameter
    16mm
  • Height
    25mm
  • Height Seated (Max)
    1.063 27.00mm