  • ESH686M160AL4AA
ESH686M160AL4AA
advertisement
Manufacturer No:
ESH686M160AL4AA
HK JDW NO:
417-ESH686M160AL4AA
Description:
68μF Capacitor 20% Tape & Reel 270mA 5mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
ESH686M160AL4AA
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Packaging
    Tape & Reel
  • Tolerance
    20%
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Capacitance
    68μF
  • Voltage - Rated DC
    160V
  • Packing Method
    Bulk
  • Lead Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Polarity
    POLARIZED
  • Leakage Current
    0.336mA
  • Ripple Current
    270mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.15
  • Diameter
    13mm
  • Height
    20mm