  • ESMG351ELL470ML25S
ESMG351ELL470ML25S
advertisement
Manufacturer No:
ESMG351ELL470ML25S
Manufacturer:
United Chemi-Con
HK JDW NO:
856-ESMG351ELL470ML25S
Package:
Radial, Can
Description:
SMG 47μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 325mA 0.630Dia 16.00mm -40°C~85°C Polar 7.493mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 976
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
ESMG351ELL470ML25S
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    SMG
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.630Dia 16.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Radial
  • Capacitance
    47μF
  • Voltage - Rated DC
    350V
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    325mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    325mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    585mA @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    1.043 26.50mm