  • ESMH101VSN682MA50T
ESMH101VSN682MA50T
advertisement
Manufacturer No:
ESMH101VSN682MA50T
HK JDW NO:
856-ESMH101VSN682MA50T
Description:
SMH 6800μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 6.5A 1.378Dia 35.00mm -40°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
ESMH101VSN682MA50T
    Radial, Can - Snap-In
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
    SMH
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    1.378Dia 35.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Snap in
  • Resistance
    37mOhm
  • Capacitance
    6800μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Lead Pitch
    10mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    37mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    3mA
  • Ripple Current
    6.5A
  • Test Frequency
    120Hz
  • Ripple Current @ Low Frequency
    6.5A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    7.8A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.15 %
  • Diameter
    35mm
  • Height
    50mm
  • Height Seated (Max)
    1.969 50.00mm