  • ESMH6R3VSN683MA35T
ESMH6R3VSN683MA35T
advertisement
Manufacturer No:
ESMH6R3VSN683MA35T
HK JDW NO:
856-ESMH6R3VSN683MA35T
Package:
Radial, Can - Snap-In
Description:
SMH 68000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 6.42A 1.378Dia 35.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
ESMH6R3VSN683MA35T
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Series
    SMH
  • Published
    2005
  • Size / Dimension
    1.378Dia 35.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Termination
    Snap in
  • Capacitance
    68000μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    15mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    6.42A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    6.42A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    6.9336A @ 100kHz
  • Diameter
    35mm
  • Height
    35mm
  • Height Seated (Max)
    1.378 35.00mm