  • ESMQ100ELL471MF11D
ESMQ100ELL471MF11D
advertisement
Manufacturer No:
ESMQ100ELL471MF11D
HK JDW NO:
856-ESMQ100ELL471MF11D
Package:
Radial, Can
Description:
SMQ 470μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 350mA 0.248Dia 6.30mm -40°C~85°C Polar 2.4892mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 12201
Step5Bar-code shipping tag
ESMQ100ELL471MF11D
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Series
    SMQ
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Radial
  • Capacitance
    470μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Lead Pitch
    2.4892mm
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    350mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    350mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    525mA @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.24 %
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Height Seated (Max)
    0.492 12.50mm