  • ESMQ351VSN331MQ35S
ESMQ351VSN331MQ35S
advertisement
Manufacturer No:
ESMQ351VSN331MQ35S
HK JDW NO:
856-ESMQ351VSN331MQ35S
Package:
Radial, Can - Snap-In
Description:
SMQ 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.88A 1.000Dia 25.40mm -25°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
ESMQ351VSN331MQ35S
    Select All
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    350V
  • Capacitance
    330μF
  • Terminal Pitch
    10mm
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    350V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    1.01956mA
  • Ripple Current
    1.88A
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.15
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.88A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.688A @ 50kHz
  • ESR
    754 mΩ
  • Diameter
    25.4mm
  • Height Seated (Max)
    1.457 37.00mm
  • Length
    35mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    1.000Dia 25.40mm
  • Tolerance
    ±20%