  • ESMQ500ELL2R2ME11D
ESMQ500ELL2R2ME11D
advertisement
Manufacturer No:
ESMQ500ELL2R2ME11D
HK JDW NO:
856-ESMQ500ELL2R2ME11D
Package:
Radial, Can
Description:
SMQ 2.2μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 28mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~85°C Polar 2.0066mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
ESMQ500ELL2R2ME11D
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.197Dia 5.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Radial
  • Capacitance
    2.2μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Lead Pitch
    2.0066mm
  • Lead Spacing
    0.079 2.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    28mA
  • Ripple Current @ Low Frequency
    28mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    70mA @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.12 %
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Height Seated (Max)
    0.492 12.50mm