  • ESRD100M06R
ESRD100M06R
advertisement
Manufacturer No:
ESRD100M06R
HK JDW NO:
192-ESRD100M06R
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
ESRD100M06R
Purchasing and Inquiry
ESRD100M06R Overview
1.4A @ 100kHz ripple current @ high frequency is necessary to power systems.There is a 55mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device.URdc must be set to 6.3V for stable operation.An operating temperature of -55°C~105°C is recommended for stable operation.
ESRD100M06R Features
1.4A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 55mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
a rated voltage (DC) of 6.3V
an operating temperature of -55°C~105°C
ESRD100M06R Applications
  • LED driver power supplies
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Motherboards
  • Phone chargers
  • Miniature high Power Supply.
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Medical equipment
Step5Bar-code shipping tag
ESRD100M06R
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Surface Mount Land Size
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2015
  • Series
    ESRD
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Type
    Polymer
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    Bypass, Decoupling
  • Voltage - Rated
    6.3V
  • Capacitance
    10μF
  • Packing Method
    TR
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    55mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    6.3V
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.00252mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.4A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.071 1.80mm
  • Length
    7.3mm
  • Width
    4.3mm