  • ESRD100M12R
ESRD100M12R
advertisement
Manufacturer No:
ESRD100M12R
HK JDW NO:
192-ESRD100M12R
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
ESRD100M12R
Purchasing and Inquiry
ESRD100M12R Overview
Systems need 1A @ 100kHz ripple current at high frequencies in order to function.In this electrical device, the ESR (Equivalent Series Resistance) is 60mOhm.A comp2nt with a pin number of 2 remains in place.Various factors contribute to the dissipation factor of 0.06 %.Ideally, the operating temperature should be -55°C~105°C.
ESRD100M12R Features
1A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 60mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
ESRD100M12R Applications
  • LED driver power supplies
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Phone chargers
  • Motherboards
  • Miniature high Power Supply.
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Medical equipment
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
Step5Bar-code shipping tag
ESRD100M12R
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    PCB, Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Weight
    670.01263mg
  • Surface Mount Land Size
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2002
  • Series
    ESRD
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Polymer
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    Bypass, Decoupling
  • Capacitance
    10μF
  • Voltage - Rated DC
    12.5V
  • Packing Method
    TR
  • Depth
    4.3mm
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
  • Lead Length
    1.3mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    60mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Voltage
    12V
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    3μA
  • Ripple Current
    1A
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Ripple Current @ High Frequency
    1A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.06 %
  • Height
    1.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.071 1.80mm