  • ESRD101M06R
ESRD101M06R
advertisement
Manufacturer No:
ESRD101M06R
HK JDW NO:
192-ESRD101M06R
Datasheet:
ESRD101M06R
Purchasing and Inquiry
ESRD101M06R Overview
It is necessary to have a ripple current at high frequency of 3A @ 100kHz to power systems.Electrical device with 15mOhm ESR (Equivalent Series Resistance).The dissipation factor of the part is 0.1 %.When operating at -55°C~105°C, the temperature should remain stable.
ESRD101M06R Features
3A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 15mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
ESRD101M06R Applications
  • Phone chargers
  • Miniature high Power Supply.
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Medical equipment
  • LED driver power supplies
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Motherboards
Step5Bar-code shipping tag
ESRD101M06R
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
    J BEND
  • Weight
    670.01263mg
  • Surface Mount Land Size
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Packing Method
    TR
  • Depth
    4.3mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    15mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    3μA
  • Ripple Current
    3A
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Tan Delta
    0.1
  • Ripple Current @ High Frequency
    3A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.1 %
  • Height
    2.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.110 2.80mm
  • Length
    7.3mm