  • ESRD121M06XR
ESRD121M06XR
advertisement
Manufacturer No:
ESRD121M06XR
HK JDW NO:
192-ESRD121M06XR
Datasheet:
ESRD121M06XR
Purchasing and Inquiry
ESRD121M06XR Overview
Power systems require ripple current at a high frequency of 3.3A @ 100kHz.Electrical device with 12mOhm ESR (Equivalent Series Resistance).The dissipation factor of the part is 0.1 %.Ideally, the operating temperature should be -55°C~105°C.
ESRD121M06XR Features
3.3A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 12mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
ESRD121M06XR Applications
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Medical equipment
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Phone chargers
  • LED driver power supplies
  • Motherboards
  • Miniature high Power Supply.
Step5Bar-code shipping tag
ESRD121M06XR
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
    J BEND
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Weight
    670.01263mg
  • Surface Mount Land Size
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    120μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    12mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    3μA
  • Ripple Current
    3.3A
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Tan Delta
    0.1
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.3A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.1 %
  • Ripple Current (AC)
    3.3A
  • Height
    2.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.110 2.80mm
  • Length
    7.3mm
  • Width
    4.3mm