  • ESRD150M12R
ESRD150M12R
advertisement
Manufacturer No:
ESRD150M12R
HK JDW NO:
192-ESRD150M12R
Datasheet:
ESRD150M12R
Description:
ESRD Series 15μF 12.5V Aluminum Polymer Capacitors ±20% 2917 (7343 Metric) Surface Mount Tape & Reel (TR)
Purchasing and Inquiry
The capacitance can run at the range of 15μF.
±20% are used to determine the tolerance of this capacitor. It is contained in a package of 2917 (7343 Metric). This capacitor is accessible in the Tape & Reel (TR) packaging. It belongs to ESRD series. This part is mounted in the way of Surface Mount. The type of the ESRD150M12R capacitor can be classified as Polymer. It is suitable for the component connected in Bypass, Decoupling. This device operates temperature at the range of -55°C~105°C. Cornell Dubilier Electronics (CDE) ESRD150M12R is suitable to conduct the ripple current at 1.3A. ESRD150M12R Capacitor is mounted by Surface Mount. The typical values of Voltage - Rated DC are 12.5V. There are 2 terminals embeded in ESRD150M12R Capacitor. There are 0.0075mA to protect the current flowing from the ground conductor to ground. It has SMD/SMT terminations in total. The part is packaged by TR. The 2917 refer to case code (imperial). Case Code (Metric) includes 7343. There are 2 pins available in the part. The ripple current (AC) can be conducted at 1.3A.
ESRD Series
Capacitance: 15μF
Tolerance: ±20%
Package / Case: 2917 (7343 Metric)
Packaging: Tape & Reel (TR)
Works Operating Temperature: -55°C~105°C
There are great quantities of applications of ESRD150M12R Aluminum Polymer Capacitors.
  • Power Line Buffering
  • Coupling or blocking
  • To enhance power efficiency
  • Audio Crossover
  • Bypassing Noise Filtering
  • Smoothing Noise Filtering
  • Motor Start
  • Spot Welding
  • Signal decoupling & power bypass
  • Server motherboards
Step5Bar-code shipping tag
ESRD150M12R
    J BEND
  • Number of Pins
    2
  • Surface Mount Land Size
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    15μF
  • Voltage - Rated DC
    12.5V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    50mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.0075mA
  • Ripple Current
    1.3A
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Tan Delta
    0.06
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.3A @ 100kHz
  • Ripple Current (AC)
    1.3A
  • Height
    1.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.071 1.80mm
  • Length
    7.3mm
  • Width
    4.3mm