  • ESRD151M0ER
ESRD151M0ER
advertisement
Manufacturer No:
ESRD151M0ER
HK JDW NO:
192-ESRD151M0ER
Datasheet:
ESRD151M0ER
Purchasing and Inquiry
ESRD151M0ER Overview
Systems need 3A @ 100kHz ripple current at high frequencies in order to function.A value of 15mOhm is assigned to the electrical device's ESR (Equivalent Series Resistance).It is recommended to operate at -55°C~105°C for stable operation.
ESRD151M0ER Features
3A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 15mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
ESRD151M0ER Applications
Step5Bar-code shipping tag
ESRD151M0ER
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
    2917 (7343 Metric)
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Surface Mount Land Size
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Polymer
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Capacitance
    150μF
  • Voltage - Rated DC
    2.5V
  • Packing Method
    TR
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    15mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.0225mA
  • Ripple Current
    3A
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Tan Delta
    0.1
  • Ripple Current @ High Frequency
    3A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.110 2.80mm
  • Length
    7.3mm
  • Width
    4.3mm