  • ESRD181M02B
ESRD181M02B
advertisement
Manufacturer No:
ESRD181M02B
HK JDW NO:
192-ESRD181M02B
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
ESRD181M02B
Purchasing and Inquiry
ESRD181M02B Overview
3A @ 100kHz ripple current @ high frequency is necessary to power systems.ESR (Equivalent Series Resistance) of 15mOhm is observed in this electrical device.(DC) voltages rated at 2V achieve stable operation.Dissipation factor of the part is 0.1 %.In order to ensure stable operation, the operating temperature should be -55°C~105°C.
ESRD181M02B Features
3A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 15mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
a rated voltage (DC) of 2V
an operating temperature of -55°C~105°C
ESRD181M02B Applications
Step5Bar-code shipping tag
ESRD181M02B
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Weight
    670.01263mg
  • Surface Mount Land Size
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2002
  • Series
    ESRD
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Polymer
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    Bypass, Decoupling
  • Capacitance
    180μF
  • Voltage - Rated DC
    2V
  • Depth
    4.3mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    15mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    2V
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.0216mA
  • Ripple Current
    3A
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Tan Delta
    0.1
  • Ripple Current @ High Frequency
    3A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.1 %
  • Height
    2.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.110 2.80mm
  • Length
    7.3mm