  • ESRD181M02R
ESRD181M02R
advertisement
Manufacturer No:
ESRD181M02R
HK JDW NO:
192-ESRD181M02R
Datasheet:
ESRD181M02R
Purchasing and Inquiry
ESRD181M02R Overview
3A @ 100kHz ripple current @ high frequency is required in order to power systems.There is an ESR (Equivalent Series Resistance) of 15mOhm on this electrical device.There is a dissipation factor of 0.1 % for the part.It is recommended to operate at -55°C~105°C for stable operation.
ESRD181M02R Features
3A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 15mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
ESRD181M02R Applications
Step5Bar-code shipping tag
ESRD181M02R
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
    2917 (7343 Metric)
  • Weight
    670.01263mg
  • Surface Mount Land Size
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
    Polymer
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    Bypass, Decoupling
  • Voltage - Rated
    2V
  • Capacitance
    180μF
  • Voltage - Rated DC
    2V
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    15mOhm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    3A
  • Ripple Current @ High Frequency
    3A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.1 %
  • Height
    2.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.110 2.80mm
  • Length
    7.2898mm
  • Width
    4.3mm