  • ESRD220M12B
ESRD220M12B
advertisement
Manufacturer No:
ESRD220M12B
HK JDW NO:
192-ESRD220M12B
Datasheet:
ESRD220M12B
Purchasing and Inquiry
ESRD220M12B Overview
1.6A @ 100kHz ripple current @ high frequency is necessary to power systems.There is an ESR (Equivalent Series Resistance) of 30mOhm on this electrical device.This comp2nt has a pin number of 2.A dissipation factor of 0.06 % is significant for this part.An operating temperature of -55°C~105°C is recommended for stable operation.
ESRD220M12B Features
1.6A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 30mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
ESRD220M12B Applications
Step5Bar-code shipping tag
ESRD220M12B
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    22μF
  • Voltage - Rated DC
    12.5V
  • Depth
    4.3mm
  • Case Code (Imperial)
    2917
  • Lead Length
    1.3mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    30mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Voltage
    12V
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    1.6A
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.6A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.06 %
  • Ripple Current (AC)
    1.6A
  • Height
    1.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.071 1.80mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Mount
    PCB, Surface Mount
    J BEND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Surface Mount Land Size
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C