  • ESRD221M02B
ESRD221M02B
advertisement
Manufacturer No:
ESRD221M02B
HK JDW NO:
192-ESRD221M02B
Datasheet:
ESRD221M02B
Purchasing and Inquiry
ESRD221M02B Overview
3A @ 100kHz ripple current @ High Frequency is needed to power systems.A value of 15mOhm is assigned to the electrical device's ESR (Equivalent Series Resistance).Stable operation requires a rated (DC) voltage (URdc) of 2V.The dissipation factor for this part is 0.1 %.An operating temperature of -55°C~105°C is recommended for stable operation.
ESRD221M02B Features
3A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 15mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
a rated voltage (DC) of 2V
an operating temperature of -55°C~105°C
ESRD221M02B Applications
Step5Bar-code shipping tag
ESRD221M02B
  • Surface Mount Land Size
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2002
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    220μF
  • Voltage - Rated DC
    2V
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    15mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    2V
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.0264mA
  • Ripple Current
    3A
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Tan Delta
    0.1
  • Ripple Current @ High Frequency
    3A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.1 %
  • Height
    2.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.110 2.80mm
  • Length
    7.3mm
  • Width
    4.3mm