  • ESRD330M08R
ESRD330M08R
advertisement
Manufacturer No:
ESRD330M08R
HK JDW NO:
192-ESRD330M08R
Datasheet:
ESRD330M08R
Purchasing and Inquiry
ESRD330M08R Overview
Power systems require ripple current at a high frequency of 2.5A @ 100kHz.The device has an ESR of 18mOhm.In order to maintain stable operation, a nominal (DC) voltage of 8V is required.The dissipation factor of the part is 0.06 %.For stable operation, the operating temperature should be -55°C~105°C.
ESRD330M08R Features
2.5A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 18mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
a rated voltage (DC) of 8V
an operating temperature of -55°C~105°C
ESRD330M08R Applications
Step5Bar-code shipping tag
ESRD330M08R
    J BEND
  • Weight
    670.01263mg
  • Surface Mount Land Size
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    33μF
  • Voltage - Rated DC
    8V
  • Packing Method
    TR
  • Depth
    4.3mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    18mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    8V
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    3μA
  • Ripple Current
    2.5A
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.5A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.06 %
  • Height
    1.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.071 1.80mm
  • Length
    7.3mm