  • ESRD470M06B
ESRD470M06B
advertisement
Manufacturer No:
ESRD470M06B
HK JDW NO:
192-ESRD470M06B
Datasheet:
ESRD470M06B
Purchasing and Inquiry
ESRD470M06B Overview
Power systems require ripple current at a high frequency of 2.5A @ 100kHz.There is a 18mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device.This comp2nt has a pin number of 2.Note that this part has a dissipation factor of 0.06 %.A stable operation requires an operating temperature of -55°C~105°C.
ESRD470M06B Features
2.5A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 18mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
ESRD470M06B Applications
Step5Bar-code shipping tag
ESRD470M06B
    J BEND
  • Number of Pins
    2
  • Weight
    670.01263mg
  • Surface Mount Land Size
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2002
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    47μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    18mOhm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    3μA
  • Ripple Current
    2.5A
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.5A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.06 %
  • Ripple Current (AC)
    2.5A
  • Height
    1.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.071 1.80mm
  • Length
    7.3mm
  • Width
    4.3mm