  • ESRD560M04B
ESRD560M04B
advertisement
Manufacturer No:
ESRD560M04B
HK JDW NO:
192-ESRD560M04B
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
ESRD560M04B
Purchasing and Inquiry
ESRD560M04B Overview
2.5A @ 100kHz ripple current @ high frequency is required in order to power systems.This electrical device has an ESR (Equivalent Series Resistance) of 18mOhm.In order for the device to operate reliably, a rated voltage (DC) of 4V is required.Dissipation factor of 0.06 % is important to note for the part.A stable operation requires an operating temperature of -55°C~105°C.
ESRD560M04B Features
2.5A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 18mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
a rated voltage (DC) of 4V
an operating temperature of -55°C~105°C
ESRD560M04B Applications
Step5Bar-code shipping tag
ESRD560M04B
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Weight
    670.01263mg
  • Surface Mount Land Size
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2002
  • Series
    ESRD
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Polymer
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    Bypass, Decoupling
  • Capacitance
    56μF
  • Voltage - Rated DC
    4V
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    18mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    4V
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.01344mA
  • Ripple Current
    2.5A
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.5A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.06 %
  • Ripple Current (AC)
    2.5A
  • Height
    1.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.071 1.80mm
  • Length
    7.3mm
  • Width
    4.3mm