  • ESRD6R8M16R
ESRD6R8M16R
advertisement
Manufacturer No:
ESRD6R8M16R
HK JDW NO:
192-ESRD6R8M16R
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
ESRD6R8M16R
Purchasing and Inquiry
ESRD6R8M16R Overview
For power systems, 1A @ 100kHz ripple current at high frequency must be present.There is an ESR (Equivalent Series Resistance) of 70mOhm on this electrical device.The 2 comp2nt remains in place.The dissipation factor for this part is 0.06 %.It is recommended to operate at -55°C~105°C for stable operation.
ESRD6R8M16R Features
1A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 70mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
ESRD6R8M16R Applications
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Motherboards
  • Miniature high Power Supply.
  • Medical equipment
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • LED driver power supplies
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Phone chargers
Step5Bar-code shipping tag
ESRD6R8M16R
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Number of Pins
    2
  • Surface Mount Land Size
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Series
    ESRD
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Polymer
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    Bypass, Decoupling
  • Capacitance
    6.8μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Packing Method
    TR
  • Depth
    4.3mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    70mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    3μA
  • Ripple Current
    1A
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Ripple Current @ High Frequency
    1A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.06 %
  • Height
    1.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.071 1.80mm
  • Length
    7.3mm