  • ESRD820M04XR
ESRD820M04XR
advertisement
Manufacturer No:
ESRD820M04XR
HK JDW NO:
192-ESRD820M04XR
Datasheet:
ESRD820M04XR
Purchasing and Inquiry
ESRD820M04XR Overview
2.7A @ 100kHz ripple current @ High Frequency is needed to power systems.This electrical device has an ESR (Equivalent Series Resistance) of 15mOhm.The 2 comp2nt remains in place.(DC) voltages rated at 4V achieve stable operation.In order to ensure stable operation, the operating temperature should be -55°C~105°C.
ESRD820M04XR Features
2.7A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 15mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
a rated voltage (DC) of 4V
an operating temperature of -55°C~105°C
ESRD820M04XR Applications
Step5Bar-code shipping tag
ESRD820M04XR
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
    J BEND
  • Number of Pins
    2
  • Surface Mount Land Size
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    82μF
  • Voltage - Rated DC
    4V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    15mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    4V
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.01968mA
  • Ripple Current
    2.7A
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Tan Delta
    0.06
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.7A @ 100kHz
  • Height
    1.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.071 1.80mm
  • Length
    7.3mm
  • Width
    4.3mm