  • ESRE221M0EB
ESRE221M0EB
advertisement
Manufacturer No:
ESRE221M0EB
HK JDW NO:
192-ESRE221M0EB
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
ESRE221M0EB
Purchasing and Inquiry
ESRE221M0EB Overview
Power systems require ripple current at a high frequency of 3.3A @ 100kHz.Electrical device with 12mOhm ESR (Equivalent Series Resistance).The dissipation factor of the part is 0.1 %.A stable operation requires an operating temperature of -55°C~105°C.
ESRE221M0EB Features
3.3A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 12mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
ESRE221M0EB Applications
  • LED driver power supplies
  • Motherboards
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Phone chargers
  • Miniature high Power Supply.
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Medical equipment
Step5Bar-code shipping tag
ESRE221M0EB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Weight
    670.01263mg
  • Surface Mount Land Size
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2013
  • Series
    ESRE
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Polymer
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    Bypass, Decoupling
  • Capacitance
    220μF
  • Voltage - Rated DC
    2.5V
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    12mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.033mA
  • Ripple Current
    3.3A
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Tan Delta
    0.1
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.3A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.1 %
  • Height
    4.1mm
  • Height Seated (Max)
    0.161 4.10mm
  • Length
    7.3mm
  • Width
    4.3mm