  • ESRE271M0ER
ESRE271M0ER
advertisement
Manufacturer No:
ESRE271M0ER
HK JDW NO:
192-ESRE271M0ER
Datasheet:
ESRE271M0ER
Purchasing and Inquiry
ESRE271M0ER Overview
In order to power systems, 3.3A @ 100kHz ripple current @ High Frequency is needed.This electrical device has an ESR (Equivalent Series Resistance) of 12mOhm.Stable operation requires a temperature of -55°C~105°C.
ESRE271M0ER Features
3.3A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 12mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
ESRE271M0ER Applications
Step5Bar-code shipping tag
ESRE271M0ER
  • Applications
    Bypass, Decoupling
  • Capacitance
    270μF
  • Voltage - Rated DC
    2.5V
  • Packing Method
    TR
  • Depth
    4.3mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    12mOhm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.0405mA
  • Ripple Current
    3.3A
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.3A @ 100kHz
  • Height
    4.1mm
  • Height Seated (Max)
    0.161 4.10mm
  • Length
    7.3mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Surface Mount Land Size
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    ESRE
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%