  • ESRE331M0EXB
ESRE331M0EXB
advertisement
Manufacturer No:
ESRE331M0EXB
HK JDW NO:
192-ESRE331M0EXB
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
ESRE331M0EXB
Description:
330μF ±20% 2917 (7343 Metric) 0.161 4.10mm Bulk 10mOhm ESRE Surface Mount Polymer Bypass, Decoupling
Step5Bar-code shipping tag
ESRE331M0EXB
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Surface Mount Land Size
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    ESRE
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Polymer
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    Bypass, Decoupling
  • Capacitance
    330μF
  • Voltage - Rated DC
    2.5V
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    10mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.0495mA
  • Ripple Current
    3.5A
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Tan Delta
    0.1
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.5A @ 100kHz
  • Ripple Current (AC)
    3.5A
  • Height
    3.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.161 4.10mm