  • ESRH101M08B
ESRH101M08B
advertisement
Manufacturer No:
ESRH101M08B
HK JDW NO:
192-ESRH101M08B
Datasheet:
ESRH101M08B
Purchasing and Inquiry
ESRH101M08B Overview
3A @ 100kHz ripple current @ high frequency is necessary to power systems.A value of 12mOhm is assigned to the electrical device's ESR (Equivalent Series Resistance).The rated DC voltage (URdc) required for stable operation is 8V.Dissipation factor of the part is 0.1 %.Stable operation requires -55°C~105°C as the operating temperature.
ESRH101M08B Features
3A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 12mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
a rated voltage (DC) of 8V
an operating temperature of -55°C~105°C
ESRH101M08B Applications
Step5Bar-code shipping tag
ESRH101M08B
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Weight
    670.01263mg
  • Surface Mount Land Size
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    ESRH
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    8V
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    12mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    8V
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.032mA
  • Ripple Current
    3A
  • Ripple Current @ High Frequency
    3A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.1 %
  • Height
    4.1mm
  • Height Seated (Max)
    0.161 4.10mm