  • ESRH121M04R
ESRH121M04R
advertisement
Manufacturer No:
ESRH121M04R
HK JDW NO:
192-ESRH121M04R
Datasheet:
ESRH121M04R
Purchasing and Inquiry
ESRH121M04R Overview
2.5A @ 100kHz ripple current @ high frequency is necessary to power systems.Having an ESR (Equivalent Series Resistance) of 15mOhm, this electrical device works as follows.In order for the device to operate reliably, a rated voltage (DC) of 4V is required.When operating at -55°C~105°C, the temperature should remain stable.
ESRH121M04R Features
2.5A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 15mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
a rated voltage (DC) of 4V
an operating temperature of -55°C~105°C
ESRH121M04R Applications
Step5Bar-code shipping tag
ESRH121M04R
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Surface Mount Land Size
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    ESRH
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    120μF
  • Voltage - Rated DC
    4V
  • Packing Method
    TR, 13 INCH
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    15mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    4V
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.0288mA
  • Ripple Current
    2.5A
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.5A @ 100kHz
  • Ripple Current (AC)
    2.5A
  • Height
    2.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.110 2.80mm
  • Length
    7.3mm
  • Width
    4.3mm