  • ESRL150M12B
ESRL150M12B
advertisement
Manufacturer No:
ESRL150M12B
HK JDW NO:
192-ESRL150M12B
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
ESRL150M12B
Purchasing and Inquiry
ESRL150M12B Overview
1.4A @ 100kHz ripple current @ high frequency is required in order to power systems.In this case, the ESR (Equivalent Series Resistance) is 40mOhm.(DC) voltage URdc of 12.5V is required for stable operation.Stable operation requires a temperature of -55°C~105°C.
ESRL150M12B Features
1.4A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 40mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
a rated voltage (DC) of 12.5V
an operating temperature of -55°C~105°C
ESRL150M12B Applications
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Miniature high Power Supply.
  • Phone chargers
  • Medical equipment
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • LED driver power supplies
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Motherboards
Step5Bar-code shipping tag
ESRL150M12B
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Surface Mount Land Size
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2002
  • Series
    ESRL
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Polymer
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    Bypass, Decoupling
  • Voltage - Rated
    12.5V
  • Capacitance
    15μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    40mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    12.5V
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.0075mA
  • Ripple Current
    1.4A
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Tan Delta
    0.06
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.4A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.043 1.10mm
  • Length
    7.3mm
  • Width
    4.3mm